Tudor Galos

- The Blog of Tudor Galos -

Articole despre: cursuri

AI

Să ni se dea diplome!

Printre cele mai dificile lucruri cu care te confrunți, ca lector, este să faci cursuri la care lumea să nu vină pentru diplome ci pentru cunoștințele primite. Din păcate, tot mai puțină lume este interesată să aplice ce învață la cursuri, lumea vrea diplome. Lumea vrea hârtii, crezând că acele hârtii le vor deschide ușile… [mai mult]

Ciocanul

Ca ITist am fost la cateva cursuri si doar unul mi s-a parut util, unul chiar simplu in care ne invata culmea sa face prezentari. 🙂 In rest ce nu-mi place e ca multi profesori sunt destul de slabi si nu reuseam sa scot nimic in afara de chestii de baza din cursuri. Nu pareau a avea practica ci doar o poezie invatata. Ce ar fi frumos dar nu stiu cat e de fezabil ar fi cursuri custom: ma intereseaza A, B si C, si cum interactioneaza intre ele, fa-mi un studiu de caz si vin-o sa-l predai. Pregatit.

AI

Autosuficiența versus creștere

Am un respect enorm față de firmele care încearcă să trăiască din vânzarea de cursuri, fie online, fie offline. Le respect fiindcă mi se pare fantastic să vrei să vinzi ceva într-o cultură pur ostilă conceptului de „învățare”, o cultură ce consideră că acest proces se termină la finalul școlii sau a facultății (de aici… [mai mult]

Tibi

Salut Tudor,

Eu cred ca una din greselile de la multe evenimente este ca nu se prezinta clar ce se intampla „dupa” eveniment, cu ce ramai „dupa”, care este valoarea ce o castigi tu, ca participant ci mai degraba se insista pe ce se prezinta la acel eveniment si cat de misto si cool sunt cei ce sunt pe scena sau printre speakeri.
De acord cu tine, educatia de calitate costa, si am vazut si eu asta pe pielea mea reusind sa particip la un program senzational facut de Berkeley si zau ca nu a fost ieftin 🙂
Deci sa revin, scaunele goale ar trebui sa dea de gandit organizatorilor. Eu cred ca se pot face mult mai multe lucruri legate de cei ce sunt in sala, nu doar sa „bifeze” un event.
Si mai e o chestie, suntem invadati de prea multe evenimente, si se vede de la o posta ca s-a diluat foarte mult calitatea lor.
Cam asa vad eu lucrurile.

Ganduri bune,
Tibi